B43713A6398M000
EPCOS - TDK Electronics
Prodotto No:
B43713A6398M000
Descrizione:
CAP ALUM 3900UF 20% 500V SCREW
Guida per l'utente
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 5.677" (144.20mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.248" (31.70mm)
Voltage - Rated 500 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.027" Dia (76.90mm)
Ripple Current @ Low Frequency 14.4 A @ 100 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 26mOhm @ 100Hz
Ratings -
Series B43713
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 3900 µF
Package Bulk
Impedance 45 mOhms