B43723B5398M000
EPCOS - TDK Electronics
Prodotto No:
B43723B5398M000
Descrizione:
CAP ALUM 3900UF 20% 450V SCREW
Guida per l'utente
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 3.846" (97.70mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.248" (31.70mm)
Voltage - Rated 450 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.028" Dia (76.90mm)
Ripple Current @ Low Frequency 13.8 A @ 100 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 24mOhm @ 100Hz
Ratings -
Series B43723
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 3900 µF