B43770A9298M003
EPCOS - TDK Electronics
Prodotto No:
B43770A9298M003
Descrizione:
CAP ALUM 2900UF 20% 400V SCREW
Guida per l'utente
Polarization Polar
Operating Temperature -
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 5.661" (143.80mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.248" (31.70mm)
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.028" Dia (76.90mm)
Ripple Current @ Low Frequency 20 A @ 100 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 20mOhm @ 100Hz
Ratings -
Series B43770
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 2900 µF
Package Bulk
Impedance 34 mOhms