BA178M12CP-E2
Rohm Semiconductor
Prodotto No:
BA178M12CP-E2
Produttore:
Rohm Semiconductor
Pacchetto:
TO-220CP-3
Descrizione:
IC REG LIN 12V 500MA TO220CP-3
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 4.5 mA
Voltage - Input (Max) 27V
PSRR 63dB (120Hz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 500mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 6 mA
Mounting Type Through Hole
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package TO-220CP-3
Control Features -
Series -
Package / Case TO-220-3 Cropped Leads
Protection Features -
Mfr Rohm Semiconductor
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V
Voltage Dropout (Max) 2V @ 500mA (Typ)