BBD-125-G-G
Samtec Inc.
Prodotto No:
BBD-125-G-G
Produttore:
Samtec Inc.
Descrizione:
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM
Guida per l'utente
Insulation Height 0.585" (14.86mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 20.0µin (0.51µm)
Current Rating (Amps) -
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Mfr Samtec Inc.
Contact Material -
Connector Type Header
Style Board to Board
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.125" (3.18mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 50
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polyester, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post 50.0µin (1.27µm)
Contact Shape Circular
Series BBD
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Nickel
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.125" (3.18mm)
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights -
Shrouding Unshrouded
Package Tube
Overall Contact Length 0.835" (21.21mm)