CGR622U050R5L
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Prodotto No:
CGR622U050R5L
Descrizione:
CAP ALUM 6200UF 50V SCREW
Guida per l'utente
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 5.625" (142.88mm)
Tolerance -10%, +75%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 1.375" Dia (34.93mm)
Ripple Current @ Low Frequency 14 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 16.8mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series CGR
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 16.1 A @ 10 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 6200 µF