CGS162T300V3C
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Prodotto No:
CGS162T300V3C
Descrizione:
CAP ALUM 1600UF 300V SCREW
Guida per l'utente
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 3.125" (79.38mm)
Tolerance -10%, +50%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing -
Voltage - Rated 300 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.000" Dia (50.80mm)
Ripple Current @ Low Frequency 4.8 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 67mOhm @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 7.2 A @ 10 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 1600 µF