CGS703U016V4C
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Prodotto No:
CGS703U016V4C
Descrizione:
CAP ALUM 70000UF 16V SCREW
Guida per l'utente
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 4.125" (104.78mm)
Tolerance -10%, +75%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.000" Dia (50.80mm)
Ripple Current @ Low Frequency 15.2 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 8mOhm @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 19.76 A @ 10 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 70000 µF