CMU5052E
Ohmite
Prodotto No:
CMU5052E
Produttore:
Ohmite
Descrizione:
POT 5M OHM 2W CARBON LINEAR
Guida per l'utente
Number of Gangs 1
Bushing Thread 3/8-32
Actuator Diameter 0.250" (6.35mm)
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Round
Tolerance ±20%
Built in Switch None
Actuator Length 0.875" (22.23mm)
Number of Turns 1
Mounting Type Panel Mount
Temperature Coefficient -
Product Status Obsolete
Rotation 312°
Series CMU
Power (Watts) 2W
Mfr Ohmite
Resistive Material Carbon
Resistance (Ohms) 5M
Size - Body Round - 1.157" Dia (29.40mm)