CS8101YDR8
onsemi
Prodotto No:
CS8101YDR8
Produttore:
onsemi
Pacchetto:
8-SOIC
Descrizione:
IC REG LINEAR 5V 100MA 8SOIC
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 140 µA
Voltage - Input (Max) 30V
PSRR 75dB (120Hz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 100mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 20 mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 8-SOIC
Control Features Enable, Reset
Series -
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Protection Features Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity, Short Circuit
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 100mA