CWFB201-2001A001K2SC
Greenconn
Prodotto No:
CWFB201-2001A001K2SC
Produttore:
Greenconn
Descrizione:
2.00MM PITCH CONNECTOR
In magazzino : 2400
Minimo: 1 Multipli: 1
Qty
Prezzo unitario
Prezzo Ext
  • 1
Non è il prezzo che vuoi? Invia RdO ora e ti contatteremo al più presto.
Guida per l'utente
Voltage Rating 250V
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Type Female Socket
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Greenconn
Contact Material Phosphor Bronze
Connector Type Header
Style Board to Board
Features Solder Retention
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 40
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Square
Series CWFB201
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)