D16EER12CWHT
E-Switch
Prodotto No:
D16EER12CWHT
Produttore:
E-Switch
Descrizione:
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 8A 125V
Guida per l'utente
Illumination Type, Color Incandescent, White
Operating Temperature -20°C ~ 55°C
Ingress Protection -
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Round, Button
Panel Cutout Dimensions Circular - 16.00mm Dia
Current Rating (Amps) 8A (AC), 6A (DC)
Circuit DPDT
Mounting Type Panel Mount, Front
Mechanical Life 100,000 Cycles
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 28 VAC/DC
Series D16
Voltage Rating - DC 24 V
Type Standard, Illuminated
Switch Function On-On
Voltage Rating - AC 125 V