D3V011K1C24
Omron Electronics Inc-EMC Div
Prodotto No:
D3V011K1C24
Descrizione:
SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 125V
Guida per l'utente
Operating Position 0.600" (15.2mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Release Force 8.158gf
Ingress Protection IP40
Termination Style Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Actuator Type Lever, Straight
Current Rating (Amps) 100mA (AC/DC)
Circuit SPDT
Mounting Type Chassis Mount
Mechanical Life 10,000,000 Cycles
Product Status Active
Series D3V
Voltage Rating - DC 30 V
Switch Function On-Mom
Operating Force 65gf
Overtravel 0.045" (1.1mm)
Voltage Rating - AC 125 V
Electrical Life 500,000 Cycles
Mfr Omron Electronics Inc-EMC Div
Pretravel 0.138" (3.5mm)
Features -
Package Bulk
Base Product Number D3V
Differential Travel 0.047" (1.2mm)