DCMC244U050DP2D
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Prodotto No:
DCMC244U050DP2D
Descrizione:
CAP ALUM 240000UF 50V SCREW
Guida per l'utente
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 5.937" (150.80mm)
Tolerance -10%, +75%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.250" (31.75mm)
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Ripple Current @ Low Frequency 30.2 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 5.4mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series DCMC
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 31.71 A @ 10 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 240000 µF