DF11-18DS-2V(20)
Hirose Electric Co Ltd
Prodotto No:
DF11-18DS-2V(20)
Descrizione:
CONN RCPT 18POS 0.079 TIN SMD
Guida per l'utente
Insulation Height 0.234" (5.95mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 250V
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 2A
Contact Type Female Socket
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Contact Material Brass
Connector Type Receptacle
Style Board to Board or Cable
Features Solder Retention
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -30°C ~ 85°C
Number of Rows 2
Applications General Purpose
Number of Positions 18
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Fastening Type Friction Lock
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Square
Series DF11
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Beige
Contact Length - Post -
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights 7.55mm, 8.2mm