DF19G-20S-1F
Hirose Electric Co Ltd
Prodotto No:
DF19G-20S-1F
Descrizione:
CONN FPC RCPT 20POS 1MM
Guida per l'utente
Actuator Color -
Mating Cycles -
Housing Material Polyamide (PA), Nylon
Voltage Rating 100V
Current Rating (Amps) 0.5A
Contact Finish Gold
Height Above Board -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
FFC, FCB Thickness 0.14mm
Connector/Contact Type Receptacle
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Contact Material Phosphor Bronze
Features -
Cable End Type Tapered
Operating Temperature -35°C ~ 85°C
Number of Positions 20
Contact Finish Thickness 3.94µin (0.10µm)
Termination IDC
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Series DF19
Locking Feature -
Pitch 0.039" (1.00mm)