Casa / Headers, Male Pins / DF1E-13P-2.5DS(05)
minImg
DF1E-13P-2.5DS(05)
Hirose Electric Co Ltd
Prodotto No:
DF1E-13P-2.5DS(05)
Descrizione:
CONN HEADER R/A 13POS 2.5MM
Guida per l'utente
Insulation Height 0.315" (8.00mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 39.4µin (1.00µm)
Current Rating (Amps) 3A
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Contact Material Brass
Connector Type Header
Style Board to Cable/Wire
Features -
Pitch - Mating 0.098" (2.50mm)
Contact Length - Mating 0.177" (4.50mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -35°C ~ 85°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 13
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Fastening Type Latch Holder
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Square
Series DF1E
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Natural
Contact Length - Post 0.114" (2.90mm)