DF37C-60DS-0.4V(53)
Hirose Electric Co Ltd
Prodotto No:
DF37C-60DS-0.4V(53)
Descrizione:
CONN RCPT 60POS SMD GOLD
Guida per l'utente
Number of Rows 2
Number of Positions 60
Contact Finish Thickness 2.00µin (0.051µm)
Contact Finish Gold
Height Above Board 0.038" (0.97mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Series DF37
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Pitch 0.016" (0.40mm)
Connector Type Receptacle, Center Strip Contacts
Features -
Mated Stacking Heights 0.98mm