DF50-40DP-1V(61)
Hirose Electric Co Ltd
Prodotto No:
DF50-40DP-1V(61)
Descrizione:
CONN HEADER SMD 40POS 1MM
Guida per l'utente
Insulation Height 0.278" (7.06mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 100V
Contact Finish Thickness - Mating 2.00µin (0.051µm)
Current Rating (Amps) 1A
Contact Type Male Blade
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Last Time Buy
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Contact Material Brass
Connector Type Header
Style Board to Cable/Wire
Features Solder Retention
Pitch - Mating 0.039" (1.00mm)
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -35°C ~ 85°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 40
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Fastening Type Latch Lock
Insulation Material Polyester
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape -
Series DF50
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post -
Insulation Color Natural
Contact Length - Post -
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights 7.35mm