DI62062.8S2
Diotec Semiconductor
Prodotto No:
DI62062.8S2
Pacchetto:
SOT-23-3 (TO-236)
Descrizione:
Volt. Reg. 7V..2.744V, 2.856V
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TJ)
Current - Quiescent (Iq) 3 nA
PSRR -
Voltage - Input (Max) 6V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 200mA
Output Configuration Positive
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) 2.856V
Product Status Active
Supplier Device Package SOT-23-3 (TO-236)
Control Features Current Limit
Series -
Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Protection Features Over Current
Mfr Diotec Semiconductor
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V
Voltage Dropout (Max) 0.71V @ 100mA