Casa / DIP Switches / DS02C-254-2L-07BE
minImg
DS02C-254-2L-07BE
CUI Devices
Prodotto No:
DS02C-254-2L-07BE
Produttore:
CUI Devices
Descrizione:
DIP SWITCH, SPST, 2.54 PITCH, FL
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Number of Positions 7
Actuator Level Flush, Recessed
Termination Style PC Pin
Voltage Rating 24VDC
Actuator Type Piano
Current Rating (Amps) 25mA
Contact Finish Gold
Circuit SPST
Height Above Board 0.378" (9.60mm)
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Mechanical Life -
Product Status Obsolete
Series DS02-254
Body Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Length 0.762" (19.35mm)
Electrical Life 2,000 Cycles
Mfr CUI Devices
Pitch 0.100" (2.54mm), Full