DSP56F802TA80E
NXP USA Inc.
Prodotto No:
DSP56F802TA80E
Produttore:
NXP USA Inc.
Pacchetto:
32-LQFP (7x7)
Descrizione:
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 32LQFP
Guida per l'utente
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor 56800
Speed 80MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 1K x 16
Number of I/O 8
Peripherals POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 32-LQFP (7x7)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series 56F8xx
Package / Case 32-LQFP
Core Size 16-Bit
Mfr NXP USA Inc.
Connectivity SCI
Program Memory Size 16KB (8K x 16)
Data Converters A/D 5x12b
Package Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V