EET-HC2E561BA
Panasonic Electronic Components
Prodotto No:
EET-HC2E561BA
Descrizione:
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.850" (47.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 250 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.5 A @ 120 Hz
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) 296mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series TS-HC
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 210 mA @ 10 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 560 µF