EET-HD2S561LJ
Panasonic Electronic Components
Prodotto No:
EET-HD2S561LJ
Descrizione:
CAP ALUM 560UF 20% 420V SNAP
Guida per l'utente
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 420 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.9 A @ 120 Hz
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series TS-HD
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 2.66 A @ 10 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 560 µF