Casa / Film Capacitors / EFDKA1AK205D042LH
minImg
EFDKA1AK205D042LH
Eaton - Electronics Division
Prodotto No:
EFDKA1AK205D042LH
Descrizione:
CAP FILM 2UF 10% 1000VDC RAD
Guida per l'utente
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications Automotive; DC Link, DC Filtering
Height - Seated (Max) 0.898" (22.80mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.260" L x 0.512" W (32.00mm x 13.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 38 mOhms
Ratings AEC-Q200
Series EFDKA
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC -
Mfr Eaton - Electronics Division
Capacitance 2 µF