Casa / Film Capacitors / EFX1S76K684E072LH
minImg
EFX1S76K684E072LH
Eaton - Electronics Division
Prodotto No:
EFX1S76K684E072LH
Descrizione:
CAP FILM 0.68UF 10% 760VAC RAD
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications EMI, RFI Suppression
Height - Seated (Max) 1.220" (31.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.654" L x 0.669" W (42.00mm x 17.00mm)
Product Status Active
Ratings X1
Series EFX1S
Voltage Rating - DC 1500V (1.5kV)
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 760V
Mfr Eaton - Electronics Division
Capacitance 0.68 µF