FF02S25SV1
JAE Electronics
Prodotto No:
FF02S25SV1
Produttore:
JAE Electronics
Descrizione:
CONN FPC BOTTOM 25POS 0.3MM R/A
Guida per l'utente
Actuator Color Black
Mating Cycles -
Housing Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Voltage Rating 50V
Current Rating (Amps) 0.35A per Contact
Contact Finish Gold
Height Above Board 0.035" (0.88mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
FFC, FCB Thickness 0.12mm
Connector/Contact Type Contacts, Bottom
Mfr JAE Electronics
Contact Material Copper Alloy
Features Zero Insertion Force (ZIF)
Cable End Type Straight
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Number of Positions 25
Contact Finish Thickness 3.94µin (0.10µm)
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Series FF02S
Locking Feature Flip Lock
Pitch 0.012" (0.30mm)