FHG.0B.306.CLAD56
LEMO
Prodotto No:
FHG.0B.306.CLAD56
Produttore:
LEMO
Descrizione:
CONN PLUG MALE 6P GOLD SLDR CUP
Guida per l'utente
Cable Opening 0.209" ~ 0.220" (5.30mm ~ 5.60mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 39.4µin (1.00µm)
Current Rating (Amps) 2.5A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Shell Finish Chrome
Shell Size - Insert 306
Mfr LEMO
Contact Material Brass
Connector Type Plug, Male Pins
Features Backshell
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 250°C