Casa / Film Capacitors / FKP1O124706B00MSSD
minImg
FKP1O124706B00MSSD
WIMA
Prodotto No:
FKP1O124706B00MSSD
Produttore:
WIMA
Descrizione:
FKP 1 0.047 UF 1000 VDC 11X21X31
Guida per l'utente
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Height - Seated (Max) 0.827" (21.00mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.240" L x 0.433" W (31.50mm x 11.00mm)
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
Series FKP 1
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 600V
Mfr WIMA
Capacitance 0.047 µF