Casa / Film Capacitors / FKP2J016801J00ESSD
minImg
FKP2J016801J00ESSD
WIMA
Prodotto No:
FKP2J016801J00ESSD
Descrizione:
CAP FILM 6800PF 1% 630VDC RAD
Guida per l'utente
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Dielectric Material Polypropylene (PP)
Applications High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Height - Seated (Max) 0.335" (8.50mm)
Tolerance ±1%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.283" L x 0.283" W (7.20mm x 7.20mm)
Product Status Active
Ratings -
Series -
Voltage Rating - DC 630V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 250V
Mfr WIMA
Capacitance 6800 pF