Casa / Film Capacitors / FKS2D011001A00KSSD
minImg
FKS2D011001A00KSSD
WIMA
Prodotto No:
FKS2D011001A00KSSD
Produttore:
WIMA
Descrizione:
FKS 2 1000 PF 100 VDC 2.5X6.5X7.
Guida per l'utente
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
Applications High Pulse, DV/DT
Height - Seated (Max) 0.256" (6.50mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Product Status Active
Ratings -
Series FKS 2
Voltage Rating - DC 100V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 63V
Mfr WIMA
Capacitance 1000 pF