FVG.1W.308.CLAC65
LEMO
Prodotto No:
FVG.1W.308.CLAC65
Produttore:
LEMO
Descrizione:
CONN PLUG MALE 8P GOLD SLDR CUP
Guida per l'utente
Cable Opening 0.240" ~ 0.256" (6.10mm ~ 6.50mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP68 - Dust Tight, Waterproof
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 39.4µin (1.00µm)
Current Rating (Amps) 5A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Shell Finish Chrome
Shell Size - Insert 308
Mfr LEMO
Contact Material Brass
Connector Type Plug, Male Pins
Features Backshell, Coupling Nut
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -20°C ~ 200°C
Applications -
Number of Positions 8
Color Silver
Termination Solder Cup
Shielding Shielded
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Fastening Type Threaded
Orientation G
Mounting Feature -
Series 1W