G5G-1A-PSDC24
Omron Electronics Inc-EMC Div
Prodotto No:
G5G-1A-PSDC24
Descrizione:
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Switching Voltage 250VAC - Max
Contact Rating (Current) 16 A
Termination Style PC Pin, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Coil Current 20.8 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 1.15 kOhms
Product Status Obsolete
Must Release Voltage 1.2 VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series G5G
Operate Time 20 ms
Mfr Omron Electronics Inc-EMC Div
Contact Material -
Coil Voltage 24VDC
Must Operate Voltage 16.8 VDC