Casa / Limit Switches / HBS2KCB4SP055C
minImg
HBS2KCB4SP055C
C&K
Prodotto No:
HBS2KCB4SP055C
Produttore:
C&K
Descrizione:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V
Guida per l'utente
Operating Position 0.625" (15.9mm)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Release Force 113gf
Ingress Protection IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Termination Style Screw Terminal
Actuator Type Round (Pin Plunger)
Current Rating (Amps) 20A (AC), 500mA (DC)
Circuit SPDT
Mounting Type Chassis Mount
Mechanical Life -
Product Status Active
Series HB
Voltage Rating - DC 125 V
Switch Function On-Mom
Operating Force 368gf
Overtravel 0.005" (0.13mm)
Voltage Rating - AC 125 V
Electrical Life 150,000 Cycles
Mfr C&K
Pretravel 0.020" (0.5mm)
Features -
Package Bulk
Base Product Number HBS2KC
Differential Travel 0.002" (0.05mm)