HCP10DTE1L04
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Prodotto No:
HCP10DTE1L04
Descrizione:
HCP10A, LGT FORCE, 0.250 TERM.SM
Guida per l'utente
Operating Position 0.602" (15.3mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Release Force -
Ingress Protection -
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Actuator Type Lever, Straight
Current Rating (Amps) 10A (AC)
Switch Function On-Mom
Operating Force 150gf
Overtravel 0.039" (1.0mm)
Voltage Rating - AC 125 V
Electrical Life 10,000 Cycles
Mfr TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Pretravel 0.110" (2.8mm)
Features -
Package Tray
Differential Travel 0.020" (0.5mm)