HCP10DTE4L04
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Prodotto No:
HCP10DTE4L04
Descrizione:
HCP10A, LGT FORCE,0.250 TERM. SM
Guida per l'utente
Operating Position 0.736" (18.7mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Release Force -
Ingress Protection -
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Actuator Type Lever, Simulated Roller
Current Rating (Amps) 10A (AC)
Switch Function On-Mom
Operating Force 90gf
Overtravel 0.075" (1.9mm)
Voltage Rating - AC 125 V
Electrical Life 10,000 Cycles
Mfr TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Pretravel 0.218" (5.5mm)
Features -
Package Tray
Differential Travel 0.045" (1.1mm)