KPSE01A20-41SX
ITT Cannon, LLC
Prodotto No:
KPSE01A20-41SX
Produttore:
ITT Cannon, LLC
Descrizione:
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Guida per l'utente
Ingress Protection -
Voltage Rating 600VAC, 850VDC
Contact Finish Thickness - Mating 50.0µin (1.27µm)
Current Rating (Amps) 7.5A
Shell Size, MIL -
Product Status Active
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert 20-41
Mfr ITT Cannon, LLC
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Features Backshell
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 125°C