LAKEEV11JREDBLU
E-Switch
Prodotto No:
LAKEEV11JREDBLU
Produttore:
E-Switch
Descrizione:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V
Guida per l'utente
Illumination Type, Color LED, Red
Operating Temperature -20°C ~ 55°C
Ingress Protection IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Actuator Marking No Marking
Termination Style Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Actuator Type Round, Button, Flush
Panel Cutout Dimensions Circular - 22.00mm Dia
Current Rating (Amps) 8A (AC), 6A (DC)
Circuit SPDT
Mounting Type Panel Mount, Front
Mechanical Life 100,000 Cycles
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 12 VDC
Series LA
Voltage Rating - DC 24 V
Type Standard, Illuminated
Switch Function On-On
Voltage Rating - AC 125 V