Casa / Lugs / LCC6-56BW-L
minImg
LCC6-56BW-L
Panduit Corp
Prodotto No:
LCC6-56BW-L
Produttore:
Panduit Corp
Descrizione:
CONN TERM RECT TONG 6 AWG #5/16
Guida per l'utente
Insulation Non-Insulated
Tab Thickness 0.070" (1.78mm)
Color Blue
Width - Outer Edges 0.560" (14.22mm)
Terminal Type Rectangular Tongue
Diameter - Barrel ID 0.220" (5.59mm)
Contact Finish Electro-Tin
Diameter - Ring ID 0.340" (8.64mm)
Termination Crimp, Barrel
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Product Status Active
Wire Gauge 6 AWG
Diameter - Barrel OD 0.310" (7.87mm)
Stud/Tab Size 5/16 Stud
Series Pan-Lug®
Length - Overall 2.730" (69.34mm)