Casa / Lugs / LCMC16-8-L
minImg
LCMC16-8-L
Panduit Corp
Prodotto No:
LCMC16-8-L
Produttore:
Panduit Corp
Descrizione:
CONN TERM RECT RING 16MM #M16
Guida per l'utente
Insulation Non-Insulated
Tab Thickness 0.059" (1.50mm)
Color -
Width - Outer Edges 0.512" (13.00mm)
Terminal Type Ring, Tubular
Diameter - Barrel ID 0.217" (5.51mm)
Contact Finish Tin
Diameter - Ring ID 0.354" (8.99mm)
Termination Crimp, Barrel
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Product Status Active
Wire Gauge 16mm²
Diameter - Barrel OD 0.299" (7.59mm)
Stud/Tab Size M16 Stud
Series LCMC
Length - Overall 3.610" (91.70mm)