LD29150PT25R
STMicroelectronics
Prodotto No:
LD29150PT25R
Pacchetto:
PPAK
Descrizione:
IC REG LINEAR 2.5V 1.5A PPAK
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 180 µA
Voltage - Input (Max) 14V
PSRR 70dB (120Hz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 1.5A
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 80 mA
Product Status Obsolete
Supplier Device Package PPAK
Control Features Enable
Series -
Package / Case TO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr STMicroelectronics
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage Dropout (Max) 0.7V @ 1.5A