LD2979M33TR
STMicroelectronics
Prodotto No:
LD2979M33TR
Pacchetto:
SOT-23-5
Descrizione:
IC REG LINEAR 3.3V 50MA SOT23-5
Guida per l'utente
Operating Temperature -25°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 170 µA
Voltage - Input (Max) 16V
PSRR 63dB (120Hz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 50mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 13 mA
Product Status Obsolete
Supplier Device Package SOT-23-5
Control Features Enable
Series -
Package / Case SC-74A, SOT-753
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr STMicroelectronics
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 50mA