LD2980CU18TR
STMicroelectronics
Prodotto No:
LD2980CU18TR
Produttore:
STMicroelectronics
Pacchetto:
SOT-89-3
Descrizione:
IC REG LINEAR 1.8V 50MA SOT89-3
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 150 µA
Voltage - Input (Max) 16V
PSRR 63dB (1kHz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 50mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 1.2 mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package SOT-89-3
Control Features -
Series -
Package / Case TO-243AA
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr STMicroelectronics
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage Dropout (Max) 0.225V @ 50mA