LD6805K/29P,115
NXP USA Inc.
Prodotto No:
LD6805K/29P,115
Produttore:
NXP USA Inc.
Pacchetto:
DFN1010C-4
Descrizione:
IC REG LIN 2.9V 150MA DFN1010C-4
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 35 µA
Voltage - Input (Max) 5.5V
PSRR 75dB (1kHz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 150mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 150 µA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package DFN1010C-4
Control Features Enable
Series -
Package / Case 4-UDFN Exposed Pad
Protection Features Over Current, Transient Voltage
Mfr NXP USA Inc.
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.9V
Voltage Dropout (Max) 0.25V @ 150mA