LD6835K/22PX
NXP USA Inc.
Prodotto No:
LD6835K/22PX
Produttore:
NXP USA Inc.
Pacchetto:
4-HXSON (1x1)
Descrizione:
IC REG LINEAR 2.2V 300MA 4HXSON
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 75 µA
PSRR 75dB (1kHz)
Voltage - Input (Max) 5.5V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 300mA
Output Configuration Positive
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 4-HXSON (1x1)
Control Features Enable
Series -
Package / Case 4-XDFN Exposed Pad
Protection Features Over Current, Over Temperature, Soft Start
Mfr NXP USA Inc.
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.2V
Voltage Dropout (Max) 0.24V @ 300mA (Typ)