LGJ2Z561MELC
Nichicon
Prodotto No:
LGJ2Z561MELC
Produttore:
Nichicon
Descrizione:
CAP ALUM 560UF 20% 180V SNAP
Guida per l'utente
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 180 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.43 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series LGJ
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 2.145 A @ 50 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 560 µF