LGR2G121MELB25
Nichicon
Prodotto No:
LGR2G121MELB25
Produttore:
Nichicon
Descrizione:
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP
Guida per l'utente
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 750 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series LGR
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 1.0725 A @ 50 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 120 µF