LKSH2152MESY
Nichicon
Prodotto No:
LKSH2152MESY
Produttore:
Nichicon
Descrizione:
CAP ALUM 1500UF 20% 71V SNAP
Guida per l'utente
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Audio
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 71 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.787" Dia (20.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.8 A @ 120 Hz
Product Status Last Time Buy
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series LKS
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Mfr Nichicon
Capacitance 1500 µF