LKX2E181MESY25
Nichicon
Prodotto No:
LKX2E181MESY25
Produttore:
Nichicon
Descrizione:
CAP ALUM 180UF 20% 250V SNAP
Guida per l'utente
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications Audio
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 250 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.787" Dia (20.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 900 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series LKX
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 1.35 A @ 50 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 180 µF