LNK2H102MSEG
Nichicon
Prodotto No:
LNK2H102MSEG
Produttore:
Nichicon
Descrizione:
CAP ALUM 1000UF 20% 500V SCREW
Guida per l'utente
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 3.150" (80.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.126" (28.60mm)
Voltage - Rated 500 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 4.2 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series LNK
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 5.88 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 1000 µF